Ile kosztuje gaz diesla?

Wykorzystywanie paliwa gazowego w jednostkach diesla jest w naszym kraju popularne przynajmniej od dziesięciu lat. A jednak wiele osób nadal zadaje sobie pytanie, w jakiej mierze opłacalna byłaby dla ich samochodu instalacja na gaz, a także gdzie niedrogo ją zamontować.

Gaz do ropniaka – czy to się opłaca?

Sporo rodzimych użytkowników dróg twierdzi, iż nabycie auta z silnikiem diesla podyktowały im pozytywne oceny kolegów, chwalących sobie zdobyte w ten sposób oszczędności. Niestety, w ślad za podwyżką cen oleju napędowego, wykorzystywanie diesli okazuje się obecnie znacznie mniej sensowne niż kiedyś. Właśnie dlatego właściciele aut skłaniają się ku następnej obiecującej możliwości, jaką jawi się w ich oczach diesel na gaz.

Czy gaz w dieslu rzeczywiście jest rozwiązaniem pożądanym? Fachowi mechanicy mówią, iż w odniesieniu do mniejszych aut rodzinnych – absolutnie nie. Używane w nich silniki czterocylindrowe nie są w stanie właściwie zagospodarować pełnego potencjału gazu ziemnego. Przebudowa silnika jest więc bezcelowa. 

Diesel na gaz sprawdzi się doskonale w samochodach charakteryzujących się potężnymi jednostkami napędowymi i znacznym przebiegiem, a także pokaźnym spalaniem. Wydatek staje się opłacalny bardzo szybko w odniesieniu do dłuższych tras i znacznego obciążenia. Nietrudno odgadnąć, że najbardziej zadowoleni z LPG bywają więc właściciele ciężarówek i autobusów.

Diesel z LPG – ile może kosztować?

Przebudowa jednostki wysokoprężnej na gaz nie wydaje się przedsięwzięciem nadmiernie skomplikowanym, ponieważ wykonuje je wiele dobrych mechaników w całym kraju. Wciąż okazuje się dosyć kosztowne. Ceny zależą od typu samej instalacji, modelu samochodu i silnika. Instalacja gazowa do osobówki będzie nas kosztować około pięciu tysięcy. W przypadku aut ciężarowych, koszty wzrastają często prawie dwukrotnie.

Recommended Articles