Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej dobrze jest wybrać się do specjalisty. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan uzębienia. Wielu pacjentów często zastanawia się, czy z daną dolegliwością należy udać się do fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wyjaśnimy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich przypadkach trzeba skorzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz wydaje się, że stosunkowo niewiele osób ma świadomość odnośnie tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Nade wszystko warto na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z jednego banalnego powodu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej złożonym zadaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Należy zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W skład jego usług wchodzi chociażby pozbywanie się zębów mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również fachowcem, do którego warto wybrać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.