Co zdecydowanie powinno się wiedzieć jeżeli chodzi o implanty stomatologiczne?

Obecnie jedną z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona na nowo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. W gabinetach bardzo często stosowane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można zrekonstruować brak zęba. Co koniecznie warto wiedzieć na temat implantów stomatologicznych?

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony internetowej gabinetu zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.

Implanty zębowe – kilka słów wprowadzenia

Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Jest to śruba montowana na miejscu dawnego korzenia. Implant pozwala na późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest zrekonstruowanie jednego zęba lub większej części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze przymocowanie korony protetycznej.

Dla kogo implant zębowy będzie dobrym wyjściem?

Implanty zębowe polecane są osobom, które utraciły swoje naturalne uzębienie wskutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć nieodwracalne uszkodzenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na wszczepienie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – gdyż w tym czasie rosną kości szczęki. Innymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

W jaki sposób są zakładane implanty stomatologiczne?

Przed założeniem implantów stomatologicznych niezbędny jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbędzie się wywiad oraz zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie czaszki. Profesjonalista określa czy założenie implantów będzie dobrym rozwiązaniem. Wszczepienie implantów zwykle nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wszczepieniu implantu stomatologicznego nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w kolejnych dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

W zależności od danego pacjenta lekarz może zdecydować się na implanty stomatologiczne jednofazowe lub dwufazowe. Zwykle wybierana jest wersja dwufazowa. Ich montaż można podzielić na dwie części: na początku zakładana jest śruba, a następnie po zagojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. Niekiedy specjaliści wybierają jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na założenie nowej korony zęba. W czasie zabiegu od razu montowana jest śruba wraz z koroną.