Jaki powinien być dobry księgowy?

Władanie wiedzą odnośnie rachunkowości to nie wszystko żeby zostać dobrym księgowym. Bezspornie jest to pewna baza i nie mając tej wiedzy nie ma szans pracować w biurze rachunkowym, jednak księgowy, któremu kontrahenci chcą zaufać powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy charakteru może mieć więc dobry księgowy i jakie osoby nadają się aby pracować w tym zawodzie? 

Jakie obowiązki ma księgowy?

Zakres obowiązków w księgowości będzie się lekko różnić zależnie od firmy zatrudnienia. Przeważnie jednak jednym z obowiązków może być kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy musi także prowadzić dokumentację księgową i przygotowywać deklaracje podatkowe oraz współpracować z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Bardzo często biuro rachunkowe zajmuje się zadaniami kadrowymi, czyli jest to też robienie listy płac i obliczanie wynagrodzeń, zasiłków oraz różnych innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na księgowego?

Poza teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu księgowości i znajomością prawa podatkowego i gospodarczego, pracownik biura rachunkowego musi dobrze odnajdywać się w środowisku pracy. Co to oznacza? Księgowy pracuje głównie z ludźmi – ma kontrahentów, bez nich biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Z tego powodu księgowa powinna być rozmowna i otwarta na inne osoby. Pracowanie z pieniędzmi wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością a to przeważnie jest przyczyną nerwów. Tak więc pracownik biura rachunkowego musi rewelacyjnie sobie radzić ze stresem i bez problemu działać pod presją. Praca w biurze rachunkowym wiąże się także z wieloma terminami, których trzeba dotrzymać, a to powoduje, że księgowy musi efektywnie planować swoją pracę i być punktualnym.

Jaki jest dobry księgowy podczas pracy w biurze rachunkowym

Klienci w pracowniku biura rachunkowego mają nie tylko fachowca od finansów ale również doradcę. Profesjonalny księgowy stawia więc na bezkompromisową uczciwość i jest zawsze wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Z zasady ich wysłuchuje do końca oraz wspiera w podjęciu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną staranność, jest dyskretny – klient może powierzyć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia biznesu, ale nigdy nie zostaną one wygadane innym. No i zdecydowanie zawsze udziela pomocy przy wyjaśnianiu problemów księgowych i podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego musi indywidualnie traktować każdego klienta i bazować na autentycznych kontaktach z nim. Obustronne zaufanie jest niezmiernie istotne w pracy z pieniędzmi. Mało tego, długofalowe spoglądanie na finanse firmy będzie kolejnym doskonałym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania nie zawsze jest łatwą sprawą. W razie potrzeby znajdziesz je w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać aby zostać księgowym nie wystarczy jedynie ukończyć szkoły ekonomicznej. Na bycie zaufanym specjalistą składa się wiele przeróżnych bodźców. Możesz zostać księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz w takim przypadku jedynie następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego walczą firmy

Jeżeli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole księgowych, którzy mogą zaoferować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni.