Jakie są specjalizacje adwokackie i co dają w pracy?

W zasadzie każdy prawnik może podjąć się prowadzenia zarówno sprawy cywilnej jak i karnej. Często zdarza się sytuacja gdy adwokat tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie przyjmują każdej sprawy? Jakie istnieją specjalizacje u prawników i czemu są tak bardzo istotne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie adwokackie są niezmiernie popularne, a w mniejszych miejscowościach w dalszym ciągu nikt nie przekonał się do tego systemu?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od kilkunastu lat w naszym kraju można znaleźć kancelarie prawnicze, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie niesamowicie wyprofilowane i biorą na siebie tylko takie sprawy, które zawierają się w ich specjalizacji. W związku z tym prawnicy będący w kancelarii wyspecjalizowanej w prawie spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Aktualnie są one mocno popularne w Warszawie, mimo, że małe miasteczka wciąż nie chcą się przekonać do takiego stylu działania. Spowodowane jest to tym, że nie ma tam tak wielkiego popytu na prawników i nawet tych ogólnych kancelarii prawniczych nie ma za wiele.

Prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco z aktualizacjami w przepisach z każdej dziedziny jest w zasadzie niemożliwe. Jeżeli adwokaci specjalizują się tylko w jednej dziedzinie prawa to będą posiadać najnowszą wiedzę, a w konsekwencji zaoferują szybsze i bezsprzecznie profesjonalne zaopiekowanie się klientem. Kancelaria ta nie weźmie sprawy z innej dziedziny, dlatego że będzie to wymagało niesamowicie długiego czasu na przygotowanie się do niej. Jasne, że jest to pewnego rodzaju wyrzeczenie, ale zapewnienie sobie pozycji i opisywanie się jako wyspecjalizowana kancelaria prawna może sprawić, że więcej klientów potrzebujących rozwiązać swój problem w konkretnej dziedzinie uda się właśnie do niej, a nie do ogólnej kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji zmniejszamy swoją konkurencję na rynku.

Dlaczego warto znaleźć swoją specjalizację?

Znajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla klientów. My nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie oferujemy, a klient nie martwi się czy dobrze zrobił oddając swoją sprawę w nasze ręce. Niemożliwe jest aby adwokat był fachowcem w każdej dziedzinie, a prowadzenie spraw z prawa podatkowego i energetycznego w tym samym czasie sprawi tylko, że utkniemy w papierach dotyczących obu i ostatecznie nie będziemy mogli doskonale poprowadzić ani jednej.

Jeżeli jesteś adwokatem to na pewno zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, w którym pracodawca będzie doceniał to co robisz. Dla wyspecjalizowanej kancelarii prawnej przeszkolenie prawnika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, z tego powodu zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a dziedziny te można podzielić na jeszcze więcej bardziej szczegółowych specjalizacji, w związku z czym każdy powinien znaleźć coś w czym będzie czuł się dobrze i co będzie jego mocną stroną.

Jak wybrać doskonałą specjalizację?

Do wyboru są w zasadzie dwie opcje – można wybrać niesamowicie popularną specjalizację prawa, w której bardzo dużo się dzieje i wtedy można liczyć na dużą ilość klientów, lub zrobić zupełnie odwrotnie i zająć się rzadko spotykanym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z niewielu adwokatów, którzy pracują z tym rodzajem prawa. W konsekwencji duża ilość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

W trakcie wybierania specjalizacji warto zapytać samego siebie z jakim zagadnieniem chcemy mieć kontakt na co dzień. Jeśli przerażają nas zabójstwa to może nie powinniśmy pracować przy prawie karnym, gdyż zajmowanie się takimi sprawami może nas przerosnąć.

Powinniśmy też spojrzeć na lokalizację, w której planujemy pracować jako adwokat. W miastach na południu Polski może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do mniejszych miast mogą być niezbędni adwokaci wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu świeżych absolwentów prawa, którzy mają ogromną konkurencję. Warto więc wyróżnić się w jakiś sposób, aby nie zostać następnym prawnikiem od wszystkiego i od niczego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/