Księgowy, księgowa – jak zacząć wykonywać ten zawód? Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Nie można zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach rzetelna księgowa jest na wagę złota. Przyda się w każdej firmie, nieważne, czy mówimy o niewielkim startupie, czy ogromnym i solidnym zakładzie pracy. Na szczęście profesjonalna księgowość jest bardzo łatwo dostępna, ponieważ coraz więcej osób chce pracować w miejscu, jakim jest biuro rachunkowe lub jednoosobowej działalności. Dobrze będzie wyjaśnić, jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać księgową lub księgowym.

Profesjonalna księgowość – czym powinno cechować się biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro rachunkowe musi charakteryzować się kilkoma ważnymi kwestiami. Nade wszystko obsługa klienta powinna być odpowiednia – chodzi tutaj przede wszystkim o indywidualne podejście do wymagań każdej firmy, która zamierza skorzystać z usług, jakie oferuje dane biuro księgowe (takie jak chociażby Parakarion). Ważne jest również w pełni sumienne podejście do wszystkich zadań – księgowość charakteryzuje się tym, że wymaga bycia dokładnym oraz rozważnym, w związku z czym księgowa powinna być osobą w pełni odpowiedzialną. 

Niezbędne kwalifikacje i wykształcenie, czyli jak zostać księgową

Nie istnieją jeszcze w Polsce konkretne studia, które automatycznie pozwalają na to, by wykonywać zawód księgowego. Dobrze jednak podjąć jeden ze zbliżonych kierunków, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – na pewno zostanie to docenione przez pracodawcę, jak również zapewni obszerną wiedzę oraz potrzebne kompetencje, które pozwalają później na pracę w firmie, jaką jest biuro rachunkowe. Warto również podjąć pewne kursy poszerzające kompetencje, ponieważ księgowość nieustannie się rozwija i stawia przed księgowymi cały czas nowe wyzwania.