Narzędzia pracy dentysty – co jest niezbędne w każdym gabinecie?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest sporo dziwnych przyrządów, którymi posługuje się stomatolog. Musi on porządnie widzieć co jest z naszymi zębami lub dziąsłami i bardzo precyzyjnie dostać się do miejsc, w których niezbędna jest ingerencja. Większość akcesoriów stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują lub sterylizują je przed zastosowaniem. Spójrzmy na najważniejsze przyrządy w gabinecie stomatologicznym.

Tekst został opracowany na podstawie strony Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne można podzielić na kilka rodzajów. Na początku powinno się wymienić narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane w trakcie niemal każdej wizyty u dentysty. Kolejny rodzaj to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do usuwania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych wykorzystywane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

W dodatku we wszystkich gabinetach stomatologicznym są przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze i upychadła, które umożliwiają wetknięcie do ubytku materiału wypełniającego. Prawdopodobnie każdy wie, że stomatolodzy zazwyczaj wyrywają zęby, a przy tym konieczne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli natomiast będziemy mieć implant to przydatny będzie zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak przykładowo pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Bazowym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Oprócz tego, narzędzie to wykorzystuje się przy opukiwaniu szkliwa do zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki występują w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Następnym niezmiernie popularnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Przy pomocy lusterka lekarz może sprawdzić stan zębów, które są daleko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Dodatkowo przy jego użyciu lekarz ma możliwość skierowania snopu światła w dowolne miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych powinna znaleźć się także pęseta stomatologiczna. Umożliwia ona bardzo dokładne trzymanie małych akcesoriów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu zamówić w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych przyrządów ekstrakcyjnych i są używane podczas wyciągania korzeni, pozostałych w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest usuwanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, gdyż wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Kolejnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Przy jego pomocy lekarze stomatologii mają możliwość leczenia próchnicy, w związku z tym znajdują się w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich różni się od siebie parametrami i zastosowaniem. Wiertła stalowe przeważnie wykorzystywane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe od stalowych i są stosowane w trakcie cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo uniwersalne i bywają stosowane tak samo do wygładzania miejsc chropowatych, jak i do pracy z twardymi materiałami. 

Dobry lekarz bardzo uważnie wybiera materiały oraz narzędzia wykorzystywane do leczenia. Wszystkie niezbędne narzędzia można nabyć w sklepie stomatologicznym online dlatego nie trzeba się bać o ich osiągalność.