Plusy i wady kupna ukuleli przez internet lub w sklepie stacjonarnym

Myśląc o ukulele zazwyczaj wielu ludzi ma przed oczami po prostu małą gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim kształtem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej odróżnia. Instrument ten wywodzi się z Hawajów. Ukulele najczęściej używa się jako instrument do akompanimentu, aczkolwiek można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami mają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest jedynie stacjonarnie? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów prowadzących sprzedaż internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele pochodzi z wysp hawajskich, ma delikatną budowę, oraz miłe dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały stworzone przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach zjawili się na Hawajach. Na ukulele grała tamtejsza rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się znacznie bardziej popularny. Wówczas stało się ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego sława powoli zmniejszała się. Wtedy też, powstała wersja instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie najlepsze dla początkujących?

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego rozmiar. Warto dopasować go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, oraz zwiększy komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale także chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe ukulele jest znacznie głośniejsze od tych większych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest mało poręczne, a jednocześnie o wiele droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór także dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można powiedzieć, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, warto wymienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znajdziemy instrumenty wykonane z różnorodnych surowców. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Mimo wszystko amator raczej nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie warto inwestować zbyt wiele. Następnym istotnym aspektem przy poszukiwaniu idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpopularniejsze mają kształt ósemki, ale występują także w kształcie ananasa.

Gdzie można szukać ukulele?

Decydując się na wybór odpowiedniego instrumentu należy rozważyć wiele różnorakich czynników. Gdy już zdecydujemy którego dokładnie ukulele poszukujemy, warto rozważyć wybór właściwego sklepu. Lepiej kupić ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje mają plusy i minusy.

W sklepie online wybór jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest łatwiejsza. Jednakże nie mając doświadczenia z takim instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez pomocy ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie przystępniejszymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep z instrumentami.

Jeśli jesteśmy amatorami, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, można go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się prostsza, gdyż mogą od razu zamówić ukulele online.