Podręczniki i zeszyty szkolne- jak dbać?

Co roku we wrześniu rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na podręczniki całkowicie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich odpowiedni stan chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie podręczniki można sprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie książki zostaną zakupione, warto uczyć dzieci jak o nie dbać. Nierzadko w czerwcu książki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do śmieci i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto zostawić stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których można przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, warto o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki

Jak przechowywać podręczniki i zeszyty, żeby się nie niszczyły?

Dbałość o książki warto zaszczepić już od maleńkości. Warto zadbać, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały odpowiednio obchodzić się z książkami. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się tylko raz i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy zacząć już na etapie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Z tego powodu kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi miejscami do przechowywania takich rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać zalania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, należy odłożyć ją na miejsce i postawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i darciu okładki. 

Jak dbać o podręczniki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń powstaje w momencie noszenia książek. Często w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, gdyż uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z jedzeniem, co bardzo im nie służy. Zdarza się, że podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć strony. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie oznacza to, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Książki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia przynoszą do szkoły warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego służącą okładką. Okładki na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeżeli zdecydujemy się zakupić foliowe obwoluty na podręczniki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest szeroki wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się także na pewien wzór okładek i zakupić od razu pełen zestaw. Oczywiście okładki należy właściwie dopasować do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są standardowych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dobrać odpowiednie. Na rynku dostępne są także obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentna metoda naochronę książek. Takiej obwoluty nie da się już usunąć bez uszkodzenia książki. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten typ ochrony, są one bardzo polecane szczególnie dla podręczników z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i własnoręcznie obkleić książki, nie trzeba specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których znajdują się ważne notatki, także można je zabezpieczyć. Często okładki na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które zazwyczaj przechowywane są w domu nie ma potrzeby obkładać. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach można robić notatki?

Zdarza się, że w czasie lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeśli po skończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Dobrze jest do tego użyć ołówka, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Takie książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń rozwiązuje zadania delikatnym ołówkiem, często na papierze pozostaje ślad, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie wyższą wartość, niż jego podniszczony odpowiednik, dlatego chociażby ze względów ekonomicznych można troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia i obwoluty nie pomogą, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o książki i zeszyty.