Przyjazne przedszkole – co to oznacza w praktyce? Dlaczego należy pomyśleć o tym, aby posłać naszego malucha do owego przedszkola?

Psycholodzy wspólnie informują, że dzieciństwo to najważniejszy okres w w trakcie naszego życia. W tym czasie tworzy się wiele procesów nie tylko fizycznych, ale w głównej mierze psychicznych. Stąd też najważniejsza, głównie w młodym wieku, jest odpowiednia i pełna opieka nad małym człowiekiem.  

Przedszkole to sfera, która powstała po to, żeby opiekować się maluchami. ranga tej placówki rośnie w głównej mierze w gronie rodziców, którzy pragną, żeby ich dzieci znalazły się w miejscu, gdzie staną się bezpieczne. To, że rodzice martwią się o swoje dzieci jest jak najbardziej zrozumiała – kiedy oni są w pracy, chcą wiedzieć, że wtedy ich dzieci mają zapewnnioną zabawę pod nadzorem opiekunów. Ranga kształcenia przedszkolnego rok w rok rośnie – w związku z tym wymagania wobec placówek także.

Co jest ważne w kreowaniu przyjaznego przedszkola? I w których miastach powinniśmy ich oczekiwać?

Kluczowym elementem kształtowania pozytywnych więzi z maluchem jest czas, jaki spędza z nim nauczyciel – na zgłębienie indywidualnych pragnień i predyspozycji. W tym zakresie wśród polskich przedszkoli największą przewagę mają placówki prywatne, które zatrudniają najlepiej profesjonalnych opiekunów. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu jest miejscem, w którym wszyscy czują się komfortowo. Stąd też wymagana jest wysoka częstotliwość rozmów rodziców z wychowawcami tak, aby utworzyło się między nimi wzajemne poczucie zaufania. Przedszkole, ma wiązać się z nauką, zabawą i rewelacyjnie spędzonym czasem, to sprzyja podopiecznym w szybkiej asymilacji do nowego środowiska i powoduje, że maluch z chęcią i szczęściem namalowanym na buzi odwiedza placówkę. kluczowa rzecz zarówno dla rodziców jak również dla samego przedszkola. 

Na podstawie analiz satysfakcji matek i ojców na podium najlepiej ocenianych placówek w segmencie przedszkoli prywatnych aktualnie znalazły się następujące miasta: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań a także Łódź. Jeśli chodzi o placówki niepubliczne – wyróżniają je przede wszystkim poziom opieki nad podopiecznymi a także bogactwo gier i zabaw, które są rozwijające dla podopiecznych. 

nadrzędne oznaki przyjaznego przedszkola:

  • Kooperacja dzieci rodziców i wychowawców na najlepszym szczeblu – systematyczne powiadamianie rodziców o progresie, pochwały, ale również obustronne porady
  • Wykwalifikowana kadra opiekunów oraz właściwie ułożona rada zarządzająca
  • Szczególnym fragmentem, do którego dużą wagę przywiązuje grono pedagogiczne, stanowi rozwój maluchów na wielu polach
  • podopieczni doskonalą swoje zainteresowania i talenty oraz mają podczas tego zapewnione kompleksowe oparcie i pełną piecze nauczycieli
  • Każdy podopieczny jest istotny – jednostkowe podejście do podopiecznego, które będzie skutkowało odnalezieniem jego predyspozycji
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w temacie diety – tutaj także powiela się podpunkt o obustronnej konsultacji między rodzicami i nauczycielami