W czym może nam pomóc doradca podatkowy?

System podatkowy jest w Polsce bardzo rozbudowany. Jego funkcjonowanie bazuje na licznych wyjątkach, aneksach czy ulgach. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko jest się w tym odnaleźć.

Jeśli obywatel ma więcej niż jedno źródło utrzymania sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość prawa, a także stałe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznych pomyłek. Korzystają na tym przede wszystkim urzędy, a stratne są jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, niejednokrotnie niezbędna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to zawód, który zyskuje coraz większe grono odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich sytuacjach może być dla nas pomocny?

Optymalizacja podatkowa i nie tylko – czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to zawód, która łączy w sobie zajęcie prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres obowiązków jest znacznie bardziej rozległy niż aktywność księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi niuansami w branży. Dzięki posiadanej wiedzy pomaga on swoim klientom w skutecznym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza majątku swoich klientów. W związku z tym, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje okazji do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest przedstawicielem swoich klientów w starciach z różnymi organami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi uzyskać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych wymaga się działań etycznych, zgodnych z prawem, jak również zachowania tajemnicy zawodowej.

Kiedy doradca podatkowy może nam pomóc?

Do doradcy podatkowego powinniśmy się zgłosić w momentach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy budzą wątpliwości. Doradca zaprezentuje nam potencjalne z punktu widzenia prawa wyjścia z sytuacji. Często takie doradztwo pozwala wydatnie obniżyć koszty funkcjonowania firmy.

Doradca podatkowy jest przydatny w momencie gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy państwo wymaga od nas poniesienia danych opłat wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Ponadto doradztwo podatkowe polega na badaniu kondycji finansowej podmiotów. Jego działanie przyczynia się do wzrostu wiedzy odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i umiejętności pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Gdzie znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego warto wziąć pod uwagę referencje o nim. Część z nich z łatwością znajdziemy w internecie. Warto również samodzielnie rozpoznać sprawę, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego zagadnienia poważnie.